Lankytinos vietos Nidoje

Lankytinos vietos Nidoje

Nidos žvejo etnografinė sodyba

Įsikūręs tradicinio žvejo namuose nuo 1927 m., tai tikriausiai geriausias muziejus Nidoje. Beje, tai taip pat tik nedidelis muziejus su originaliais baldais ir namų ūkio įranga, tačiau jo ekspozicija buvo visiškai atnaujinta 2017 m. Ir tai gana gerai padaryta.

Idėja yra suteikti lankytojams jausmą, kad yra laike, kai pastatai buvo naudojami žvejybai. Tai tarsi esate lankytojas atsikėlęs atgal laiku, lankymo namuose. Ten pilna gyvenimo ir savo gyventojų šurmulio.

Įėjimo mokestis yra labai mažas (1 EUR rašymo metu) ir verta 15-30 minučių jūsų laiko.

Muziejus dirba kasdien nuo birželio iki rugpjūčio 10:00 – 18:00 val. Sezono metu jis dirba nuo antradienio iki šeštadienio nuo 10:00 iki 17:00.

Rašytojo Thomo Manno memorialinis muziejus

Vokiečių rašytojas ir 1929 m. nobelio literatūros premijos laureatas Thomas Mann praleido savo vasaras Nidoje. Jo vasarnamis buvo paverstas muziejumi ir laikomas būtina pamatyti vieta Nidoje.

Muziejaus viduje esančios informacinės plokštės yra lietuvių, vokiečių ir anglų kalbomis. Tačiau kita informacija ir skaitmeninis stendas yra tik lietuvių ir vokiečių kalbomis. Viduje taip pat galite pamatyti trumpą filmą apie Kuršių neriją.

Turiu šiek tiek mišrių jausmų apie šį muziejų. Pats kelias iki namo gražus ir yra į ką pažiūrėti. Pats namas yra žavingas, tačiau muziejus yra tikrai nedidelis ir – nebent esate į literatūrą ar didelis gerbėjas Thomas Mann – gali būti gana nuobodu. Tai gali būti malonu daryti, jei būsite Nidoje šaltą lietingą dieną, bet kitaip, aš tikriausiai praleisčiau vizitą.

Atsiliepimai internete įvairūs – kai kurie žmonės liko be galo patenkinti, o kiti sako, kad tai nėra verta sugaišto laiko. Taigi, paliksiu tau nuspręsti. Tačiau, bent jau, įsitikinkite, kad ateisite iki namo ir pamatysite aplinką. Kalną, ant kurio pastatytas namas, mylėjo XIX-XX amžių menininkai, o vaizdas iš čia tapo žinomas kaip “Italijos vaizdas”.

Muziejus dirba kasdien nuo gegužės iki spalio 10:00 – 18:00 val. Sezono metu jis dirba nuo antradienio iki šeštadienio nuo 10:00 iki 17:00.

Nidos švyturys

Ar kada nors matėte švyturį, kuris yra miesto centre, o ne pakrantėje? Na, tai tavo šansas! 29,3 metro aukščio Nidos švyturys yra įsikūręs ant 51 metrų aukščio Urbo kalvos ir matomas iš daugiau nei 40km atstumo. Jį galima matyti tiek iš Kuršių marių, tiek iš Baltijos jūros.

Jūs negalite aplankyti švyturio vidaus arba lipti į viršų, bet tai gražus vaizdingas švyturys pamatyti iš šono. Urbo kalnas buvo pirmoji kopa kuršių nerijoje kur turėjo būti pasodinti medžiai ir dabar ten užaugo miškas. Švyturį supa medžiai, todėl stovėdami švyturio papėdėje, nematote jūros ir lagūnos.

Nidos švyturį galima pasiekti pėsčiomis arba dviračiu. Jis yra tik kelios minutės pėsčiomis nuo miesto centro. Aplinkiniame miške yra daug pėsčiųjų takų.

Nidos apžvalgos bokštas

Jei jums patinka stebėjimo bokštai, galbūt norėsite eiti toliau jūros kryptimi, apsilankę švyturyje. Netrukus pamatysite medinį apžvalgos bokštą, vadinamą Nidos apžvalgos bokštu. Tai nedidelis medinis bokštas su fiksuotomis kopėčiomis ir apžvalgos platforma viršuje. Svarbiausia ne bokšto aukštis, bet tai, kad jis yra gana didelis ant kalvos, ir šiek tiek virš medžių, todėl galite pamatyti jūrą nuo jo.

Mūsų vaikai mėgo laipioti į šį bokštą ir iš viršaus vaizdas buvo geras, bet jei norite mažiau nuotykių, jums bus malonu girdėti, kad tai tikrai nėra būtina daryti Nidoje. Parnidžio kopų atsiliepimai yra tūkstantį kartų geresni.

Nidos promenada

Nida yra miestas, kuris geriausiai atsiskleidžia keliaujant aplink pėsčiomis arba dviračiu. Graži pakrantės promenada palei Kuršių marias driekiasi visame mieste ir tai puiki vieta ilgiems pasivaikščiojimams. Maršrute rasite gražių tradicinių namų, keletą restoranų, žaidimų aikštelių, taip pat keliose vietose, kur galite išsinuomoti valtį ar vandens dviratį.

Tyrinėkite Nidą ant dviračio

Vienas iš geriausių dalykų, kuriuos reikia padaryti Nidoje, jei turite bent pusę dienos, yra dviračių nuoma. Dviračių takai kerta visą miestą ir Kuršių neriją, todėl dviračiai yra vienas iš geriausių būdų tyrinėti vietovę.

Galite važiuoti po miestą, pasivažinėti dviračiais iki Parnidžio kopos, dviračiu prie jūros arba į vieną iš netoliese esančių kaimų. Mes paprašėme vietos turizmo biuro geriausio pasiūlymo ir jie pasiūlė mums važiuoti dviračiu į Vecekrugo kopą (skaitykite toliau). Nidoje yra keletas dviračių nuomos vietų. Kainos yra labai priimtinos ir galite rasti dviračius visai šeimai. Šalmai ir dviračių spynos paprastai pridedami – tiesiog paprašykite. Taip pat galima išsinuomoti elektrinius riedžius.

Vecekrugo kopa

Vecekrugo kopa yra tikras paslėptas kuršių nerijos perlas. Tai viena iš mažai žinomų kopų, esančių apie 8 kilometrus į šiaurę nuo Nidos. Kopos viršuje yra dvi medinės žiūrėjimo platformos, o vaizdai tiesiog stulbinantys. Kadangi ši vieta nėra lengvai prieinama iš pagrindinio kelio, vargu ar bus žmonių aplink. Tai graži ir atpalaiduojanti vieta, galite atnešti iškylos reikmenis ir paversti ją tikrai gražia ekskursija Nidoje.

Geriausias būdas pasiekti Vecekrugo kopą – važiuoti dviračiu.  Nuo Nidos sekite pakrantės alėja į šiaurę, pro Thomas Mann muziejų. Važiuokite tiesiai, išilgai per gražius miškus link Preilos. Pamatysite medinius ženklus rodančius ženklą „Vecekrugo kopa“. Šis paskutinis kelio ruožas nėra asfaltuotas ir eina į kalną, kuris buvo nemenkas iššūkis mūsų vaikams, bet mes visi tai padarėme.

Dviračiu važiuoti iš Nidos į kopos viršunę su trimis mažais vaikais mums užtruko šiek tiek mažiau nei valandą. Jei dviračiu važiuosite greičiau, jūs tikriausiai galite ten patekti per 30-40 minučių.

Jei nesiruošiate rengti iškylos ir norite daugiau patyrinėti apylinkes – netoliese yra Preila. Tai gražus kaimas ir yra keletas vietinių restoranų, kur galite papietauti ar išgerti.

Kelionės laivais

Jei lankotės Nidoje vasarą, ką būtina padaryti, tai užsisakyti kelionę laivu per kuršių marias. Populiariausia kelionė yra į Ventės Ragą, tačiau taip pat yra trumpesnių laivelių kelionių kad pamatyti Negyvas kopas ar saulėlydį, tik palei pakrantę pamatyti netoliese esančias smėlio kopas iš vandens. Taip pat organizuojamos žvejybos išvykos.

Ventės Ragas įsikūręs didžiausios Lietuvos upės Nemuno deltoje, žinomas kaip vieta su tūkstančiais migruojančių paukščių. Ilgesni, visos dienos turai, sustoja Mingės kaime, kurį jie vadina “Lietuvos Venecija”, ir apima 1 valandos kelionę autobusu į patį Ventės Ragą. Jie užbaigia turą su tradicine žuvies sriuba virta ant ugnies lauke.

Iš esmės jums nereikia nieko užsisakyti iš anksto – tiesiog eikite į Nidos uostą ir pažiūrėkite, kurios ekskursijos vyks tą dieną. Gali būti naudinga patikrinti vakarą iš anksto arba anksti ryte, ypač jei norite vyktį į ilgesnę kelionę arba jei jūsų tvarkaraštis yra užimtas. Pasirinkus šias vietas apgyvendinimas Nidoje taps dar malonesnis.

lankytinos vietos nida

lankytinos vietos nidoje

nida - vietos kurias verta aplankyti

nida graziausios vietos

Tarp Kuršių marių ir Baltijos jūros įsikūrusi įspūdingiausia judančių smėlio kopų ir nuostabios Nidos žvejų kaimelio Lietuvoje juosta. Vieta, kuri yra labai ypatinga dėl šalies žemumų.

Galvodami apie Lietuvą, galite ne iš karto pagalvoti apie auksinio smėlio kopas ir mėlynus vandenis, ir tai yra gerai. Pakrantė yra toliausias kelias nuo sostinės, todėl ji dažnai lieka pamiršta lankytojų.

Bet jei jūs pasistengsite, galite tiesiog rasti kažką unikalaus ir labai gražaus šioje šalies dalyje.

Kodėl verta aplankyti Kuršių neriją?

Kuršių nerija yra ne tik nacionalinis lobis, bet ir Unesco pasaulio paveldo vieta, kuri neįprastai priklauso tiek Lietuvai, tiek Rusijai.

XIII amžiuje visą teritoriją užėmė kryžiuočių riteriai, o tik XX a. ji tapo Lietuvos teritorija.

Todėl Nidą Lietuvoje labai myli ne tik vietiniai gyventojai, bet ypač vokiečiai. Nobelio premijos laureatas rašytojas Thomas Mann atostogaudavo čia. Jo vasaros rezidencija dabar yra atminimo paroda, skirta vokiečių menininkui.

Be sudėtingos šio Vakarų regiono istorijos, “Nida” yra unikali vieta apsilankyti dėl savo svaiginančių į dykumą panašių smėlio kopų.

60 metrų aukščio vietose smėlio krantas yra didžiausia keliaujančių kopų kolekcija Europoje, kuriai nuolat gresia gamtiniai ir žmogaus sukelti veiksniai.

Lankytojams visada patariama būti pagarbiems ir laikytis nelaipiojimo ženklų aplink kai kurias kopų dalis. Bet koks neatsargus judėjimas gali labai paveikti natūralią dabartinę smėlio kopų būklę.

Be to, Nida dabar turi įdomų ilgą pėsčiųjų taką palei Baltijos pakrantę, kuri Talino pakrantėje užbaigia 1 200 kilometrų (746 mylių), atspirties tašką.

Kas yra Kuršių nerija

Kuršių nerija yra 98 km ilgio išlenkta smėlio žemės juosta, atskirianti Kuršių marias nuo Baltijos jūros, kurios 52 km priklauso Lietuvai, o likusi dalis – Kaliningradui Rusijoje.

Ant nerijos yra penkios gyvenvietės, o Nida yra paskutinė Lietuvos teritorijoje. Iš jų labiausiai lankomos yra Smiltynė, Juodkrantė ir Nida.

Smiltynė yra šiaurinės Kuršių nerijos gale, šalia sąsiaurio, jungiančio Kuršių marias su Baltijos jūra. Gyvenvietė yra arčiausiai žemės ir tarnauja kaip vietinis paplūdimys Klaipėdos gyventojams.

Platus paplūdimys su daug smėlio ir švarus. Sekliuose vandenyse gera plaukioti, bet tik tuo atveju, jei galite drąsiai įveikti šaltesnę vandens temperatūrą – vanduo, vis dėlto, gaivus, Baltijos jūros vandenyse.

Juodkrantė, antra pagal dydį gyvenvietė po Nidos, garsėja savo raganų kalva, linksmu lauke esančiu skulptūrų parku miške.

Kaimas taip pat vertas dėmesio, savo nuostabiu 19-ojo amžiaus Prancūzijos Rivjera įkvėptomis vilomis. Viena iš išlikusių vilų “Monbijou” dabar yra vietos savivaldybė.

Pramogos – Ką pamatyti ir veikti Nidoje ir aplink

Mano nuomone, Nida yra gražiausias ir charakteringiausias miestas iš visų kuršių nerijos gyvenviečių.

Lengvai pripažįstami iš tradicinių medinių namų, fasadai, juos puošia spalvingi etnografiniai motyvai, aukso kopos, nuostabus paplūdimys, lagūna ir plaukiojantys Kuršių žvejai, tai primena rojaus dalelę žemėje.

Štai sąrašas, ką pamatyti ir daryti Nidoje ir aplink:

Visos dienos turas aplink Nidą

Vienas iš geriausių būdų patirti Nidą ir pažinti ją iš arti yra imtis kelionės po aplink esančias vietas. Išklausę turtingą istoriją ir legendas apie šią žymią Lietuvos dalį galėsite mėgautis savo apsilankymu.

Planuokite savo dieną organizuojamoje kelionėje iš Klaipėdos ar net privačią dienos kelionę su nusimanančiu daugiakalbiu gidu ir praleiskite dieną, kurios niekada nepamiršite.

Geras dalykas, apie šias organizuotas keliones, yra tai, kad jums nereikia nerimauti dėl keltų bilietų ar transporto. Atsipalaiduokite ir mėgaukitės linksma ir įspūdžių pilna diena.

Stabtelėkite mirusioje girioje

Jei mėgstate stebėti gamtą ir paukščius, sustokite prie kalvos vadinamos Garnių Kalnas, kai tik išvyksite iš Juodkrantės link Nidos. Jūs lengvai rasite vietoje didelę kolonija Kormoranų lizdų medžiuose.

Dėl jų išmatų yra mirusių medžių, taip žalias pušynas virto baisu negyvu mišku. Tai didžiausia Kormoranų kolonija Europoje ir niekas nežino, kodėl jie pasirinko šią konkrečią vietą.

Aplankykite Thomas Mann memorialinį muziejų

Jūsų apsilankymo laukia gražus medinis namas. Tomas Manas (1875–1955) atvyko į Nidą 1930-aisiais ir labai pamėgo šią vieta, todėl jis nusprendė pastatyti vasarnamį čia sau ir jo šeimai.

Muziejuje dabar yra senų nuotraukų, prisiminimų, knygų ir dokumentų, atspindinčių poeto darbą.

Užlipkite į raganų kalną

Tai įdomus lauko skulptūrų parkas, įsikūręs Juodkrantėje. Milžiniškas ženklas prie pagrindinio kelio nuves jus į nuostabų raganų ir velnių pasaulį, kuris slepiasi miške.

Parke yra apie 80 medinių skulptūrų, kai kurios iš jų pastatytos 1979 metais. Drožiniai remiasi pagonių tradicijomis ir vidurvasario nakties Ievos šventėmis ant kalvos, kurios vis dar plačiai švenčiamos Lietuvoje.

Atsisėskite su Maestro

Vytautas Kernagis – lietuvių dainininkas, dainų autorius ir televizijos asmenybė, kurį labai mylėjo tauta.

Dabar memorialinė statula sėdi ant vieno iš suolų prie kranto. Paskirkite kelias minutes iš savo tvarkaraščio pailsėti su maestro ir ramiu vaizdu į Kuršių marias.

Aplankykite žvejo muziejų

Originalus žvejo namas, deja, buvo užtvindytas ir sugadintas, bet yra restauruotas pastatas, kurį matote dabar. Tai puikus XIX a. tradicinio žvejo namo imitacija.

Muziejuje eksponuojamos relikvijos ir artefaktai apie žvejo gyvenimą ir prekybą šioje srityje.

Patyrinėkite gintaro galeriją

Lietuvos gintaras lyginamas su auksu šioje šalyje. Nidoje ir visoje Lietuvoje rasite daug gintaro papuošalų.

Galerija įsikūrusi tradiciniame žvejo name, kuriame demonstruojami nuostabūs ir unikalūs Baltijos gintaro gabaliukai.

Užlipkite į gigantišką Parnidžio kopą

Kai esate Nidoje, jūs esate netoli įspūdingiausios 7 kilometrų ilgio auksinio smėlio kopos, besitęsiančios į Rusiją. Šiek tiek iššūkis slypi kopos papėdėje, nors – turėsite pakilti 180 stačių žingsnių, kad pasiektumėte viršų.

Viršuje įsitikinkite, kad einate mediniu keliu ir nenuklyskite nuo jo į smėlėtą. Kopoms turi įtakos natūralūs stichijos elementai ir išsaugoti šį orientyrą yra labai svarbu.

Pamatykite saulėtekį ir saulėlydį vienoje vietoje

Norėdami pamatyti tiek įspūdingą saulėtekį tiek romantišką saulėlydį, užlipkite į apžvalgos platformą ant Parnidžio kopos.

Dėl panoraminių vaizdų tai vienintelė vieta Lietuvoje, kur galite pamatyti saulę, kylančią iš vandens ir vėl besileidžiančią į vandenį.

Aplankykite saulės laikrodį

Kai pakylate kopa, netrukus pasieksite saulės laikrodį – kalendorius ir pats paminklas pastatytas 1995 metais. Žingsnis reiškia vieną valandą, o šviesos akmens žingsniai reiškia mėnesius.

Arčiau pamatyti įtrūkimai viduryje 12m aukščio stulpo, kuris buvo suskaldytas per Anatolijos uraganą 1999 metais.

Pasivaikščiokite įspudingomis mirusiomis kopomis

Norėdami aplankyti įspūdingiausią natūralų Kuršių nerijos elementą, eikite Naglių gamtos draustinio taku. Takas nuves jus į ramią kelionę per negyvas kopas.

Kopos yra paminklas kaimams, užpūstytiems amžinybės smėliu. Vietiniai sako, kad kopų greitis 1600-1800 metais svyravo nuo 0,5 iki 15 metrų per metus ir žmonės tiesiog nepajėgė kovoti su tuo.

Natūralus kopų kraštovaizdis yra viena iš didžiausių pramogų nerijoje. Vėjas nuolat pučia ir kuria smėlio aukso keteras visose kopose.

Todėl, mėgaudamiesi pasivaikščiojimu, būtinai laikykitės pažymėto tako. Takelis buvo sukurtas siekiant apsaugoti kopas ir bet kokia neatsargi veikla gali sutrikdyti natūralų jų kraštovaizdį.

XOXO
signature

Subscribe so you don’t miss a post

Sign up with your email address to receive news and updates!

Previous
Iškyla prie jūros
Lankytinos vietos Nidoje